KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Pastell 7473156
*
nr 747 3156
Kurt Carendi
(1905-1971), Sverige
Pastell, Kurt Carendi (1905-1971), Barn, motivets mått: 60x47
Kurt Carendi, född 1905 i Vara, död 1971, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 mars 2012
kl 18:53:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/3 22:16:40
1
400 kr
17/3 20:13:38
2
350 kr
17/3 20:14:18
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
All världens barn (Lisa Larson)
All världens barn är en serie om 8 målade och delvis glaserade barnfigurer i brun stengodslera formgivna av Lisa Larson för Gustavsberg 1974 med en uppföljning 1975.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller barn färgkrita kurt carendi pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6041 Minkjacka
Pastellmink, storlek: 36-38 ca
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:26
-
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:49
*
Kurt Carendi
Kurt Carendi, född 1905 i Vara, död 1971, svensk målare.
nr 747 3156
Kurt Carendi
(1905-1971), Sverige
Pastell, Kurt Carendi (1905-1971), Barn, motivets mått: 60x47
Kurt Carendi, född 1905 i Vara, död 1971, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 mars 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/3 22:16:40 | 1 | 400 kr |
17/3 20:13:38 | 2 | 350 kr |
17/3 20:14:18 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
All världens barn (Lisa Larson)
All världens barn är en serie om 8 målade och delvis glaserade barnfigurer i brun stengodslera formgivna av Lisa Larson för Gustavsberg 1974 med en uppföljning 1975.
All världens barn är en serie om 8 målade och delvis glaserade barnfigurer i brun stengodslera formgivna av Lisa Larson för Gustavsberg 1974 med en uppföljning 1975.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller barn färgkrita kurt carendi pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6041 Minkjacka
Pastellmink, storlek: 36-38 ca
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:26 -
5014 Pastell
Oidentifierad konstnär. Signerad, Spanjorska, 68x4..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:49